Steaming in for a rail race

0
89

ATHLETICS: Tim Rudd and Bailey Took were chasing the train on Sunday. 

The Ryston Runners pair took part in the annual event from Aylsham to Wroxham on the Bure Valley Railway.

Rudd finished 27 out of 176 runners in 63.24, with junior Bailey about three minutes behind.

The Broads village was a popular venue because the Wroxham 5K midweek fixture also attracted four Ryston Runners in a field of more than 600.

It proved a good choice for Nic Bensley who broke 17 minutes for the first time, finishing 14th (2nd M45 in 16.57).

That gave him an 85 per cent age grading, something only the elite achieve, and which was matched by Malcolm Tuff, who finished in 17.37 for first place in the M50 category.

Also competing were Katie Moyles (u17, 499th, 28.06) and Sue Tuff (549, 30.59)

Further afield, four Hares were in action in Spain at the 2nd Carrera Academia General del Aire 5/10K on the air base at San Javier.

Jan Manning produced an excellent personal best time of 21.09 for the distance and bagged herself the third senior woman trophy after a competitive run that saw her finish 72nd out of more than 250 entrants.

Carl Manning ran 46.41 in the 10K for 79th place out of 211, sixth M50+. Peter Duhig had an out-of-sorts day and came home in 169th place in 53.56.

Cath Duhig walked the course in about 66 minutes to finish 208th, only just outside the prizes in the W50+ category, despite being the oldest female in the race.

On home ground, Ryston welcomed three big clubs from the South region to the second Southern Athletics League match of the season.

Some excellent performances, especially in the male throws and female middle distance events, saw Ryston finish joint first with Stevenage & North Herts.

Robert Simmonds was successful in the field events, winning outright in the pole vault (2.95m), javelin (44.85), discus (33.38) and shot putt (10.19), as well as winning the B string hammer (34.70).

Beating him in the hammer was his brother Andrew, who finished second with a throw of 35.04. He also won the B string discus (28.83) and shot (8.50).

Adam Howard swapped his running shoes for a javelin with great success, winning the B string with a throw of 30.26.

Lydia Growns led from the front in the women’s 800m and 1500m to take victory in both with times of 2.27.2 and 5.13.2.

Mel Reed won the B string 800m (2.36.8) , 5000m (20.46.9) and 1500m steeplechase (6.19.9).

Lorena Latisaite won the steeplechase in 6.08.5, was second in the A string 5000m (20.01.2 ) and won the B string shot (7.20).

Hayley Hawes performed well on her SAL debut, running 6.07.5 in the 1500m.

Two u17 athletes improved their club records. Thea Howlett leaped 5.13 to win the long jump and Caitlin Harris-Doy jumped 9.88 for a triple jump victory. Howlett also ran a PB 100m to take third in 13.3.

Gabby Clare won the B string triple jump with 8.32m. Naomi Darkins had a pair of second place finishes in the pole vault (1.75) and high jump (1.38).

Callum Stanforth won an exciting 1500m (4.16.6), chased to the line by clubmate James O’Neill who won the B string in 4.17.0.

Adam Matthews ran 200m (25.5) and 800m (2.11.5) PBs.

LEAVE A REPLY